Low Drop Fixed And Adjustable Positive Voltage Regulators LD1117S33TR
Anterwell Technology Ltd.
Contact Now
Brand Name : anterwell
Model Number : LD1117S33TR
Certification : new & original
Place of Origin : original factory
MOQ : 20pcs
Price : negotiation
Payment Terms : T/T, Western Union, PayPal
Supply Ability : 20000pcs
Delivery Time : 1 day
Packaging Details : please contact me for details
DC Input Voltage : 15V
Power Dissipation : 12 W
Storage Temperature Range : 40 to +150 °C
Operating Junction Temperature Range for C Version : -40 to +150 °C
Operating Junction Temperature Range for standard Version : 0 to +150°C
Thermal Resistance Junction-ambient : 50 °C/W
Contact Now
Feature summary Low Drop Fixed And Adjustable Positive Voltage Regulators LD1117S33TR
■ Low dropout voltage (1V TYP.)
■ 2.85V Device performances are suitable for
SCSI-2 active termination
■ Output current up to 800 mA
■ Fixed output voltage of: 1.2V, 1.8V, 2.5V,
2.85V, 3.0V, 3.3V, 5.0V
■ Adjustable version availability (Vrel=1.25V)
■ Internal current and thermal limit
■ Available in ± 1% (at 25°C) and 2% in full
temperature range
■ Supply voltage rejection: 75dB (typ.)
Description
The LD1117 is a LOW DROP Voltage Regulator
able to provide up to 800mA of Output Current,
available even in adjustable version (Vref=1.25V).
Concerning fixed versions, are offered the
following Output Voltages: 1.2V,1.8V,2.5V,2.85V,
3.0V 3.3V and 5.0V. The 2.85V type is ideal for
SCSI-2 lines active termination. The device is
supplied in: SOT-223, DPAK, SO-8 and TO-220.
The SOT-223 and DPAK surface mount packages
optimize the thermal characteristics even offering
a relevant space saving effect. High efficiency is
assured by NPN pass transistor. In fact in this
case, unlike than PNP one, the Quiescent Current
flows mostly into the load. Only a very common
10µF minimum capacitor is needed for stability.
On chip trimming allows the regulator to reach a
very tight output voltage tolerance, within ± 1% at
25°C. The ADJUSTABLE LD1117 is pin to pin