Electronic Circuit Board Chips LP2985-33DBVR Regulator With Shutdown
Anterwell Technology Ltd.
Contact Now
Brand Name : TI
Model Number : LP2985-33DBVR
Certification : Original Factory Pack
Place of Origin : Thailand
MOQ : 50pcs
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T, Western Union,PayPal
Supply Ability : 6000PCS
Delivery Time : 1 Day
Packaging Details : please contact me for details
Current : 150 mA
Main Line : Ic,module,transistor,diodes,capacitor,resistor etc
Shutdown Input Voltage : 2.2V to16 V
Temperature : −40˚C to +125˚C
Factory Pack : 500PCS/Reel
Package : SOT-23
Contact Now
LP2985-33DBVR 150-mA Low-Noise Low-Dropout Regulator With Shutdown
FEATURES PORTABLE APPLICATIONS
•Output Tolerance of • Cellular Phones
– 1% (A Grade) • Palmtop and Laptop Computers
– 1.5% (Standard Grade) • Personal Digital Assistants (PDAs)
• Digital Cameras and Camcorders
•Ultra-Low Dropout, Typically • CD Players
– 280 mV at Full Load of 150 mA • MP3 Players
– 7 mV at 1 mA Electronic Circuit Board Chips LP2985-33DBVR Regulator With Shutdown
• Wide VIN Range…16 V Max
• Low IQ . . . 850 µA at Full Load at 150 mA
• Shutdown Current . . . 0.01 µA Typ
• Low Noise . . . 30 µVRMS With 10-nF Bypass Capacitor
• Stable With Low-ESR Capacitors, Including Ceramic
• Overcurrent and Thermal Protection
• High Peak-Current Capability
DESCRIPTION/ORDERING INFORMATION
The LP2985 family of fixed-output, low-dropout regulators offers exceptional, cost-effective performance for both portable and nonportable applications. Available in voltages of 1.8 V, 2.5 V, 2.8 V, 2.9 V, 3 V, 3.3 V and 5 V, the family has an output tolerance of 1% for the A version (1.5% for the non-A version) and is capable of delivering 150-mA continuous load current. Standard regulator features, such as overcurrent and overtemperature protection, are included. The LP2985 has a host of features that makes the regulator an ideal candidate for a variety of portable applications: • Low dropout: A PNP pass element allows a typical dropout of 280 mV at 150-mA load current and 7 mV at 1-mA load. • Low quiescent current: The use of a vertical PNP process allows for quiescent currents that are considerably lower than those associated with traditional lateral PNP regulators. • Shutdown: A shutdown feature is available, allowing the regulator to consume only 0.01 µA when the ON/OFF pin is pulled low. • Low-ESR-capacitor friendly: The regulator is stable with low-ESR capacitors, allowing the use of small, inexpensive, ceramic capacitors in cost-sensitive applications. • Low noise: A BYPASS pin allows for low-noise operation, with a typical output noise of 30 µVRMS, with the use of a 10-nF bypass capacitor. • Small packaging: For the most space-constrained needs, the regulator is available in the SOT-23 package.
Recommended Operating Conditions
MIN MAX UNIT
VIN Supply input voltage 2.2 16 V
VON/OFF ON/OFF input voltage 0 VIN V
IOUT Output current 150 mA
TJ Virtual junction temperature -40 +125 °C